TÜBİTAK Bilim Fuarı Tişört ve Şapka

TÜBİTAK BİLİM FUARI BASKILI TİŞÖRT VE BASKILI ŞAPKA


Milli Eğitim Bakanlığı ile TUBİTAK arasında 2015 yılında imzalanan protokol gereği okula devam eden öğrencilere bilim kültürünü sevdirmek, tanıtmak, merak uyandırmak amaçlanmış ve bu kapsamda da bilim fuarları desteklenmesine karar verilmiştir.

 Her sene okullarda ilgili öğretmenler öncülüğünde her öğrencinin bilimsel bir proje yapabileceği ve her okulun da bir bilim fuarı gerçekleştirebileceği düşüncesiyle bilim fuarları düzenlenmektedir.

TÜBİTAK Bilim fuarı toplumda bilim kültürünün yaygınlaştırılması, ülkemizin kalkınması, refaha kavuşması ve çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına kavuşması yönünde 5-12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir fuardır.

Bu kapsamda her sene kendine özgü fikir ve düşüncelerini projeye dönüştürmek isteyen çocuklara imkân vermektedir. Ayrıca bu bir yarışma olmadığı için çocukların üzerinde yarışma kaygısı, baskı ve stres olmadan tamamen kendi ilgi alanları doğrultusunda özgür düşünce ve fikirlerini "her fikir değerlidir." ilkesi ile rahatça sunabilmelerine fırsat vermektedir.

TÜBİTAK BİLİM FUARININ AMACI:
  • Bilim kültürünün yaygınlaştırılması,
  • Okul ortamının öğrenilen ve araştırılan dinamik bir yapıya dönüştürülmesi,
  • Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaların ve bulguların öneminin öğrenciler tarafından uygulanarak / yaşanarak bilimsel çalışmalarla ilişkilendirilmesinin sağlanmasıdır.
  • Araştırma tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması,
  • Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesi ve teşvik edilmesi,
  • Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi,
  • Farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her çocuğa proje yapma fırsatının sunulması, 
  • Öğrencilere işbirliği içerisinde proje yapma konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması,
  • Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak proje yapmanın eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması,
Proje hazırlıklarında öğrenciler kadar öğretmenlerimizinde üzerine düşen görevler vardır. Öğretmenlerimizin bu süreci öğrencilerine en doğru şekilde aktarıp destek olmak başlıca görevlerindendir.

Her öğrencinin "bilime iz bırakabilmesini" sağlayacağını düşündüğümüz bu etkinliklere özel çocuklarımızı fuara teşvik etmek ve yönlendirmek amacıyla TÜBİTAK tişört çeşitleri oluşturulmuştur. Yarışmaya katılım sağlayan çocukların motivasyonunu artırmak için TÜBİTAK tişörtleri verilmektedir. Bu tişörtler öğrencilerin kendilerini çok özel, değerli ve ayrıcalıklı hissetmelerini ayrıca; Öğrencilerde bilimsel düşünceyi geliştiren, sorunlara karşı pratik ve kalıcı çözümler bulmayı sağlayacaktır.

Fuara başvuran çocuklarımızın yaşam kalitesinin arttırılmasında, yenilikçi, yönlendirici, proje bazlı çalışmaların farkındalığını sağlamak amacıyla TÜBİTAK BASKILI TİŞÖRTLERİMİZ çok önemlidir. Ayrıca öğrencilerin motivasyonunu artırmakta ve kendilerini çok değerli ve özel hissetmelerini sağlamaktadır.

TÜBİTAK Bilim fuarı tişörtlerimiz grafik uzmanlarınca tasarlanarak kaliteli tişörtler üzerine basılmaktadır. Baskısı yıkamaya karşı çok dayanaklıdır. Yıkandıktan sonra baskıları yıpranıp dökülmez.

TÜBİTAK BASKILI TİŞÖRTLERİMİZİN üzerine öğrencilerin okudukları okulun adı yazılmakta ve okul amblemi koyulmaktadır. Bu da öğrencilerin temsil ettikleri okulu bir adım öne çıkarmaktadır.

Ayrıca istenilmesi durumunda tişörtlerimizin üzerine bilim fuarına başvurulan proje ile ilgili bir simge de koyularak projenin dikkat çekmesi sağlanabilir. Tişörtlerin üzerine kendi ürettikleri projeleri ile ilgili bir simgenin veya amblemin basılması öğrencilerin kendilerini çok özel ve değerli hissetmelerini sağlayacaktır.

Kısaca bilim fuarı denildiğinde; bilime meraklı ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin önünü açmak, onları istekleri doğrultusunda teşvik ederek yönlendirmek ve topluma faydalı insanlar yetişmesini sağlamak amaçlanmıştır.
Bilim fuarında bilimle ilgili birçok ürün sergilenmektedir. Bunlardan biride Bilim Fuarı için üretilen Tişörtleridir. Bilim Fuarı Tişörtlerinin Bilim Fuarında sergilenmesinin en önemli sebebi ise reklam gücüdür.

GÖRSELLİĞİN hafızada kalan en iyi yöntem olması nedeniyle Tişörtler üzerlerine basılan proje ile ilgili bir simge, dikkat çekici yazılar bilimle hiçbir ilgisi olmayan kişilerin bile dikkatini çekecek ve projenin tanıtılmasını sağlayacaktır.

GÖRSELLİĞİN hafızada kalan en iyi yöntem olması nedeniyle Bilim Fuarı nedeniyle üretilen baskılı tişörtler bilimi ve bilimle uğraşan kişilerin tanınmasını, hatta herkesin kendini ben acaba insanlık için ne yaptım veya yapabilirim diye sorgulamasına sebep olacaktır.

Bu nedenlerden dolayı; sizin seçmiş olduğunuz tişört modelinin üzerine basılan okul logosu ve okulunuzun adının yazılı olduğu TÜBİTAK Bilim Fuarı Tişörtleri okulunuzun ve yapılan projenizin tanıtımı için çok önemlidir.

Matematik, Fizik ,Kimya, Biyoloji alanında farklı konuları içeren görseller üzerine uygulanan TÜBİTAK tişörtlerimiz, yetişkinlere XS,S,M,L,XL,XXL bedenlerinde, çocuk bedenleri ise 8-9-10-11 yaş olarak üretilmektedir.